Sametová před a po

Ve dnech 22. až 25.10.2019 proběhl na naší škole projekt věnovaný 30.výročí sametové revoluce v roce 1989. Zúčastnily se všechny ročníky
2. stupně a první den, tedy úterý, byl pro všechny společný. Děti se během hry ponořily do hlubokého socialismu, kdy získat byt na OPBH byl velmi byrokraticky náročný úkol. Vyzkoušely si, jak úředníkům dávat úplatky, jak si získat uliční výbor a kde sehnat bony. Pro některé bylo velmi zapeklité naučit se pionýrský slib a do toho je neustále šikanovali příslušníci VB. Na hřišti byla z krabic postavena Berlínská zeď, která pak za velkého jásotu padla jako symbol cesty ke svobodě.

V dalších dnech, kromě společné besedy s historikem, už třídy samostatně vytvářely plakáty na různá témata, např. stávka studentů a divadel v listopadu 1989, velké stavby socialismu, módní domy a sportovní stadiony, pomník Stalina na Letné, stavba metra atd. Porovnávaly během vycházky dobové materiály se současností. Někteří se zapojili do streetartových aktivit. Nadšení, soudržnost a spolupráce velmi připomněly listopad roku 1989 a ukázaly, že tahle generace se do totality vrátit nehodlá.